Jak dobrać lupy stomatologiczne,chirurgiczne…?

Pierwsze kryterium – dobór parametrów pracy

Zanim wybierzemy markę lup stomatologicznych należy zorientować się jakie podstawowe parametry pracy są dla nas optymalne. Wiąże się z tym określenie odległości pracy, bowiem lupy stomatologiczne nie posiadają regulacji polegającej na zmianie ogniskowej, tak jak się to spotyka w lornetce, za to ich układy optyczne charakteryzują się głębią ostrości, którą omówimy dalej. Na początku należy określić podstawowe parametry, jak odległość robocza i powiększenie.

Odległość od pacjenta

Właściwą odległość od pacjenta określi nam pozycja w której najczęściej wykonujemy zabiegi. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze, pozycja do jakiej się przyzwyczailiśmy jest dobrą pozycją ze względów zdrowotnych. Używanie lup może nam pomóc w skorygowaniu naszych złych nawyków.

Odległość roboczą, którą będziemy się kierować później przy doborze lup określamy mierząc dystans pomiędzy naszymi źrenicami a polem operacyjnym. Odległość robocza lup zabiegowych oczywiście posiada głębię ostrości, czyli margines odległości, w ramach którego możemy się poruszać i nie tracić ostrości widzenia.

Odległość robocza, a wady wzroku

Wada wzroku bardzo często utrudnia dobór odpowiednich lup stomatologicznych w przypadku chęci ich przetestowania. Wady wzroku powodują zmianę odległości roboczej danych lup. W przypadku krótkowzroczności, odległość może być zbyt krótka, natomiast przy dalekowzroczności z kolei zbyt długa. Astygmatyzm sprawia najwięcej trudności w doborze lup stomatologicznych. O ile niewielka dalekowzroczność lub krótkowzroczność, przy wykorzystaniu szkieł kontaktowych lub odpowiednim skorygowaniu lupami o odpowiedniej odległości roboczej umożliwia test i właściwe dobranie odpowiednich lup stomatologicznych, to w przypadku astygmatyzmu jest wiele ciężej dobrać odpowiedni model. Należy wtedy przy testowaniu odpowiednio krótko pracować w lupach, aby nie przemęczyć układu wzrokowego.

Dokładniejsze wskazówki dotyczące testowania lup w celu doboru odpowiedniego modelu mogą Państwo uzyskać konsultując się z nami przed wypożyczeniem.

Kryterium drugie  – powiększenie

Powiększenie wybieramy pod względem wykonywanych zabiegów. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z lupami zabiegowymi powinny wybierać raczej powiększenie 2,5 x ze względu na najbardziej naturalny obraz jaki można uzyskać pracując w takim powiększeniu. Trzeba pamiętać, że wraz ze zwiększaniem mocy lup zabiegowych zmniejsza się pole zabiegowe i głębia ostrości

Kryterium trzecie  – głębia ostrości

Długa głębia ostrości to parametr pozwalający na pracę w wielu pozycjach w stosunku do pacjenta. Im większy zakres głębi ostrości tym lekarz ma większą swobodę pracy. Wybór lup stomatologicznych o dużym zakresie głębi ostrości zabezpiecza również przed nadmiernym zmęczeniem.

Lupy stomatologiczne FocusVision FlipUp wyposażone są w układ optyczny o bardzo elastycznej głębi ostrości dzięki czemu są wygodne w użyciu. Szczególnie kiedy z jednych lup zabiegowych ma korzystać kilku lekarzy.

Kryterium czwarte  – rozdzielczość obrazu i jasność układu optycznego.

Lupy zabiegowe są narzędziem optycznym, a więc jego głównym zadaniem jest  pokazać Państwu obraz pola operacyjnego we właściwej rozdzielczości –  czyli odpowiednio wyraźnie.

Odpowiednia rozdzielczość obrazu to nie tylko cecha potrzebna do prawidłowego wykonania zabiegu, to także kwestia zdrowia lekarza operującego. Obraz niewyraźny musi być stale korygowany przez układ wzrokowy, co powoduje jego przemęczenie. Lupy zabiegowe, które nie zapewniają odpowiedniej rozdzielczości, po prostu nie spełniają swojej funkcji – czyli nie poprawiają jakości pracy.

Główną częścią składową lup zabiegowych FocusVision jest apochromatyczny układ optyczny, zapewnia on odpowiednią rozdzielczość oraz zapobiega aberracji chromatycznej. Tanie układy optyczne rozszczepiają światło w polu widzenia, chociaż do tej pory jeszcze stosowane są przez niektórych producentów.

Kryterium piąte  – szerokość pola operacyjnego.

Widziany obraz musi obejmować odpowiednio szeroki obszar – czyli lupy muszą oferować odpowiednio dużą szerokość widzianego pola operacyjnego.

 

 

Szerokość pola operacyjnego również wiąże się ze zdrowiem używającego lup zabiegowych lekarza. Zbyt małe pole operacyjne powoduje w dłuższym okresie pracy bóle głowy.  Oczywiście układy optyczne mają swoje ograniczenia technologiczne i czasem niemożliwe jest osiągnięcie większego pola operacyjnego. Na przykład powiększenia 4x i większe mają niewielkie pole operacyjne około 50 mm.

Ciężar lup a szerokość pola operacyjnego.

Bardzo często sprzedawcy podają wagę samego układu optycznego bez ciężaru oprawek bojąc sie rekacji klientów. Tymczasem waga lup powinna mieścić sie w przybliżeniu pomiędzy 35 a 85 gramami, w zależności od typu. Należy podkreślić, że waga lup ma też bardzo istotny wpływ na jakość układu optycznegoJest ona związana jest z  wielkością układu optycznego i szerokością pola operacyjnego. Niektórzy producenci nadmiernie zmniejszają układ optyczny w celu obniżenia wagi, ale  wiąże się to niższą jakością obrazu.  Dodatkowo ciężar lup może powiększać zastosowanie szkieł korekcyjnych, które w zależności od rodzaju mogą być cięższe lub lżejsze. Trzeba również pamiętać, że światło zamontowane na lupach, zwiększa ich ciężar. Przy zakładaniu lup stomatologicznych trzeba zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe umiejscowienie lup u nasady nosa oraz użycie sznureczka zaciskowego znajdującego się zwykle w zestawie. Pozwala on utrzymać lupy we właściwym miejscu, a co za tym idzie zmniejszyć odczuwalność ciężaru.

Kryterium szóste  – regulacja i stabilność układu optycznego.

Regulacja rozstawu soczewek – dopasowanie ich  do rozstawu źrenic, najlepiej przy pomocy jednego pokrętła – jest to doceniane szczególnie przez lekarzy mającym już doświadczenie w pracy z lupami. Właściwość ta daje możliwość łatwego użycia jednej lupy przez kilku lekarzy. Przy osobnej regulacji każdej lupy powstaje niebezpieczeństwo niedokładnego ustawienia lup, co może nawet powodować uszkodzeniem wzroku.

Regulacja kąta patrzenia i przesuwu soczewek w pionie względem opraw okularowych – możliwa jest wtedy  praca  przy pacjencie  leżącym jak i siedzącym. W niektórych modelach zastosowanie słabego materiału powoduje wyrabianie się i duże luzy, co poważnie utrudnia wykonywanie zabiegów.

Mocowanie lup do opraw okularowych- mocowanie  flip-up, umożliwia  łatwe odchylenie lup do góry w momencie gdy nie jest ona potrzebna.

Wodoszczelność – umożliwia łatwe mycie lup

Możliwość łatwego montażu lampy zasilanej akumulatorem

Firma sprzedająca lupy powinna zapewniać serwis – gdzie możemy się zwrócić o fachową pomoc w doborze lupy, jak też o naprawę w przypadku mechanicznego uszkodzenia.